Crops

Items Entered on Wednesday, August 12th, from 8:00 am to 12:00 pm

Organized by: Syndee Christensen

Crop Show Rules

***NOTE: ONLY ONE ENTRY PER CLASS & CLASS NUMBER
PER PERSON – (Example: You can have 1 – green apple entry & 1 -snow apple entry per person!!

Crop Show Rules

  • 4-H/FFA members may exhibit in Open Class, but must prepare a separate entry.
  • Exhibits should be clean & prepared for exhibit prior to entering.
  • Carrots, Beets & Onions, leave approx. 1” long top.
  • Red Tomatoes – no stems
  • Green Tomatoes – stems
  • Onions – may be peeled, but leave the root on bottom.
  • Rhubarb – no leaves
  • Each exhibitor is responsible to classify his or her exhibit.
  • Corn needs to be husked.

Crops Awards

Awards as follows:
1st (Blue) – $3.00

2nd (Red) – $2.00

3rd (White) – $1.00

Special Vegetable Exhibit

1st – $20.00

2nd -$15.00

3rd – $10.00

*Open to clubs, organizations or individuals.

*Exhibits must consistof at least 15 varities of vegetables and fruit, not just vegetables.

Departments


Item Entry on Wednesday, August 12th, from 8:00 am to 12:00 pm

Class A: Seeds & Sheaves (Seeds need to be in a 1qt Clear Glass Jar, Sheaves must be
3”long)
1. Alfalfa
2. Barley
3. Wheat.
5. Other seeds

Class B:  Herbs

Class C: Vegetables
1. Beans, green, string – 5
2. Beans, yellow, – 5
3. Beets, pickling – 3
4. Beets, table – 3
5. Broccoli
6. Butternut
7. Cabbage – 1
8. Carrots – 3
9. Cauliflower
10. Collard Greens
11. Corn, sweet – 3

12. Cucumber – pickle – 3

15. Cucumber – slicing – 3

16. Eggplant – 1
17. Garlic
18. Gourd, novelty

19. Kohlrabi – 1
20. Onion, red – 2
21. Peas–5
22. Peppers – 2
23. Potato, other – 3
24. Potato, Pontiac-3
25. Potato, Russet – 3
26. Pumpkin – 1
27. Radish – 3
28. Sage
29. Spinach
30. Squash – 1
31. Sunflower
32. Swiss Chard–3
33. Tomato, cherry/green – 5
34. Tomato, cherry/red – 5
35. Tomato, green – 3
36. Tomato, pear – 5
37. Tomato, red – 3
38. Turnips – 3

Class D: Fruit
1. Apples – 1
2. Apricots – 3
3. Blackberries – 1 cup
4. Cantaloupe – 1
5. Cherry – 1 cup
6. Chokecherry – 1 cup
7. Currants, red, 1 cup
8. Currents, black – 1 cup
9. Gooseberries – 1 cup
10. Grapes, 1 cluster
11. Huckleberries – 1 cup
12. Peaches – 3
13. Pears – 3
14. Plums, Green gage – 1
15. Prunes – 5
16. Raspberries – 1 cup
17. Rhubarb – 3
18. Strawberries – 1 cup
19. Other

Class E: Largest
Specimen – *Only 1 winner for each category*
1. Apple

2. Bean
3. Beet
4. Cabbage
5. Carrot
6. Corn, ear
7. Cucumber
8. Garlic
9. Kohlrabi
10. Onion
11. Pepper
12. Potato
13. Pumpkin
14. Rhubarb
15. Squash, banana

16. Squash, crookneck

17. Squash, hubbards
18. Squash, zucchini
19. Squash, other
20. Sunflower
21. Tomato
22. Turnips
23. Other

Same rules, categories & awards apply as Sr. Div.

Class Jr. A: Jr. Seeds
Class Jr. B: Jr.
Sheaves

Class Jr. C: Jr. Vegetables

Class Jr. D: Jr. Fruits
Class Jr. E: Jr. Large Specimen